رنگ کاری مبل را به متخصصش بسپار

این روزها رنگ کاری مبل یا نقاشی مبل راهی مناسب برای تغییر دکوراسیون و نوسازی مبلمان قدیمی است. رنگ کاری مبل چوبی قدیمی و تغییر رنگ چوب مبل جان دوباره به مبل، میز و صندلی شما می‌بخشد. تغییر رنگ چوب مبل در منزل نیازمند مهارت و ابزارهای مختلف و تهیه رنگ مخصوص چوب است. اگر تجربه و مهارتی در استفاده از ابزارها ندارید، بهتر است از یک رنگ کار مبل حرفه‌ای برای رنگ کاری مبل، سرویس خواب، میز و صندلی کمک بگیرید. رنگ کاری تخت خواب

شاید برایتان مهم باشد که بدانید قیمت رنگ کاری سرویس خواب چقدر است؟ در جواب باید بگوییم که متخصصین فعال در بازار آنلاین «مبل تی شین» تغییر رنگ چوب مبل استیل یا رنگ کاری مبل استیل، نقاشی مبل استیل، رنگ کاری سرویس خواب و هر نوع مبلمانی را برای شما انجام می‌دهند. کافی است درخواست رنگ کاری مبل چوبی را به رایگان ثبت کنید و از متخصصین به رایگان قیمت بگیرید.

رنگ کاری چوب ، رنگ کاری مبل ،رنگ کاری درب ، رنگ کاری کابینت ، کهنه کاری مبل ،پتینه کاری مبلمان ،چرک کاری مبلمان ،لندن کاری مبل ، رنگ کاری پلی اورتان ، سیلر و کیلر ، پولیش ، پلی استر و …

قیمت رنگ کاری مبل چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت رنگ کاری مبل چقدر است؟ قیمت رنگ کاری سرویس خواب چقدر است؟ چه عواملی بر هزینه رنگ آمیزی مبلمان تاثیر می‌گذارد؟ آیا قبل از درخواست نقاشی مبل می‌توانیم از قیمت‌ نقاشی مبل مطلع شویم؟ این‌ها سوالات رایجی هستند که در مورد خدمات رنگ کاری مبل پرسیده می‌شود. در ادامه به طور شفاف عوامل موثر بر قیمت رنگ کاری سرویس خواب، قیمت رنگ کاری مبل استیل، قیمت مبل چوب رنگ، بررسی کرده‌ایم.

عوامل موثر بر قیمت رنگ کاری مبل

عوامل مختلفی بر قیمت رنگ کاری مبل تاثیر می‌گذارد. نوع مبل(مبل استیل، میز و صندلی چوبی و راحتی) یا سرویس خواب، ابعاد و حجم کار، مقدار رنگ موردنیاز و هزینه حل و نقل به کارگاه، از مواردی هستند که در هزینه رنگ کاری مبل و قیمت رنگ کاری سرویس خواب اثرگذارند. معمولا متخصصین رنگ کاری مبلمان، قیمت را بر اساس تعداد مبلمان محاسبه می‌کنند. اگر مبلمان شما به خدمات جانبی دیگری مانند پولیش چوب، رویه کوبی و تعمیر مبل نیاز داشته باشد، هزینه تمام شده تمامی اقدامات را نیز در نظر داشته باشد. شما در بازار آنلاین «مبل تی شین» می‌توانید قیمت رنگ کاری مبل و قیمت رنگ کاری سرویس خواب را به رایگان از متخصصین شهرتان بپرسید و قیمت‌های پیشنهادی آن‌ها را مقایسه کنید.

خدمات رنگ کاری مبل

  • رنگ کاری مبل استیل
  • رنگ کاری مبل چوبی
  • نقاشی مبل سلطنتی و استیل
  • رنگ کاری حرفه ای مبلمان
  • رنگ کاری سرویس خواب
  • پولیش چوب میز و صندلی
  • رنگ کاری مبلمان راحتی
  • تغییر رنگ چوب مبل استیل
  • تغییر رنگ چوب مبل در منزل

رنگ کاری با سیلر کیلر،سیلر و کیلر کاری چوب ،رنگ کردن چوب با سیلر و کیلر،رنگ کاری مبل با سیلر و کیلر،رنگ کردن درب با سیلر و کیلر و سلیر کاری و کیلر کاری انواع مبلمان و مصنوعات چوبی

پلی استر ایستاده ، نیم پلی استر  و  تمام پلی استر پولیش با کیفیت عالی و ضمانت.

 

انواع رنگ های ضد آب و ضد خش  پلی اورتان و اپوکسی مخصوص چوپ.

 

رنگ های سیلر ، کیلر ، نیم پلی استر  و  تمام پلی استر پولیش با کیفیت عالی و ضمانت.

 

انجام ورق طلا و ورق نقره (طلا کوب)

 

ورق کاری روی دیوار ، مجسمه (چوبی و سفالی)

 

قبول رنگ کاری و تعمیرات کلیه ی مصنوعات چوبی ، دکوراسیون ، مبلمان ، درب و …

تلفن پاسخگو :

۴۲ ۱۱ ۹۱۵ ۰۹۳۵

۴۷ ۷۵ ۶۸۰ ۰۹۳۶

۹۱۹ ۸۶ ۸۶ ۰۹۱۲

رنگ کاری درب تمام چوب ، رنگ کاری درب hdf ، رنگ کاری درب mdf ، رنگ کاری درب hpl

 

کارگاه مبل تی شین با بیش از بیست سال تجربه کاری در زمینه انواع رنگ کاری درب و دکوراسیون چوبی با به کارگیری بهتیرین مواد اولیه و ماهرترین پرسنل رنگ کاری در خدمت شما مشتریان عزیز می باشد..

تغییر رنگ چوب مبل استیل | رنگ کاری مبل استیل

رنگ کاری مبل کلاسیک و رنگ کاری مبل استیل در بازار خرید و فروش مبلمان بسیار پرطرفدار است. معمولا مبل‌های استیل از چوب ساخته می‌شوند. با گذشت زمان و استفاده و نگهداری نامناسب مبل‌ها و به دلیل این‌که هزینه خرید مبل استیل زیاد است، رنگ کاری مبل استیل معقول‌ترین راه است. به همین دلیل معمولا رنگ کاری مبل استیل خواهان بیش‌تری دارد. مبلمان استیل یا سلطنتی دارای پیچ و خم‌ها و تراش‌های ریز هستند. پاک کردن و تراشیدن رنگ قبلی، سمباده کاری و پولیش و بتونه کاری و رنگ کاری مبلمان، همه مراحلی هستند که باید برای تغییر رنگ چوب مبل استیل انجام شود. تغییر رنگ چوب قهوه ای به سفید یک ترفند دارد که تنها با یک رنگ کاری حرفه ای مبلمان امکان پذیر است.

تغییر رنگ چوب مبل در منزل

همان‌طور که گفتیم برای تغییر رنگ وسایل چوبی و تغییر رنگ چوب مبل در منزل به ابزارهای خاص و رنگ مخصوص چوب نیاز داریم. اگر رنگ مناسب برای چوب مبل خود را نتوانید به درستی انتخاب کنید؛ مشکلاتی مانند پوسته شدن چوب و رنگ، بد رنگ شدن چوب بر اثر ترکیب رنگ قبلی و جدید را به همراه دارد. اگر در زمینه رنگ چوب مهارت دارید شاید بتوانید با دیدن آموزش رنگ کاری مبل، رنگ مبلمان را تغییر دهید، اما به یاد داشته باشید که گاهی مبلمان شما به تعمیرات و رویه کوبی مبل نیز نیاز دارند. در این صورت بهتر است تغییر رنگ چوب را به کارگاه رنگ کاری مبل بسپارید.

رنگ کاری مبل: استفاده از انواع رنگ چوب مبلمان

رنگ چوب برای رنگ کاری مبل انواع مختلفی دارد. شاید شما تجربه‌ای از رنگ کاری چوب نداشته باشید و این سؤال برایتان پیش آمده باشد که چه رنگی مناسب چوب است؟

برای رنگ آمیزی مبل از انواع رنگ چوب مبلمان استفاده می‌شود. رنگ‌های دکوراتیو، رنگ روغن مخصوص چوب از انواع رنگ مورد استفاده برای رنگ کاری مبل هستند. انتخاب رنگ بر اساس، نوع چوب مبل، محل قرارگیری مبلمان، شرایط آب و هوایی، شرایط دمایی، سلیقه فردی و … انجام می‌پذیرد. اگر با متخصصان رنگ کاری مبل مشورت کنید، به خوبی در مورد انتخاب انواع رنگ چوب مبلمان تصمیم بگیرید. هنگام انتخاب رنگ مناسب برای چوب مبلمان، رنگی را انتخاب کنید که با رنگ پارچه مبل هماهنگ باشد.

پس از گذشت چند سال از خرید سرویس خواب، پیشنهاد می‌شود برای ایجاد تنوع و نو کردن آن‌ها، رنگ سرویس خواب عوض شود. تغییر رنگ تخت خواب با برچسب آماده یا رنگ کردن سرویس خواب در منزل ممکن است راه در دسترس‌تری باشد. اما اگر به فکر تغییر بادوام و باکیفیت‌تری هستید، رنگ کاری تخت خواب به دست افراد ماهر در زمینه رنگ کاری سرویس خواب پیشنهاد می‌شود.

چگونه بهترین متخصص رنگ کاری مبل را انتخاب کنیم؟

معمولا پیداکردن یک رنگ کار مبل حرفه‌ای و مورداعتماد دشوار است. شما می توانید با شماره های دفتر در هر ساعت از شبانه روز تماس بگیرید .  پس از ثبت درخواست منتظر پیشنهاد قیمت از متخصصین باشید. 

کارگاه تی شین یکی از پیشکسوتان در تولید مبلمان کلاسیک ومدرن و انواع مبلمان راحتی ، غذاخوری ، سرویس خواب و ویترین در طرح های گوناگون می باشد که در ساخت آن ها از بهترین مواد اولیه بهره می گیرد.

مبل تی شین شعبه دیگری ندارد

جهت آگاهی از قیمت ها با ما تماس بگیرید

فروش ویژه مبلمان تی شین آغاز شد

 با تجربه بیش از بیست سال فعالیت حرفه ا ی

آماده انجام سفارشات شما می باشد

قبول رنگ کاری و تعمیرات کلیه ی مصنوعات چوبی،دکوراسیون،مبلمان،درب و …..

خدمات مبل ، تعمیرات مبل ، انجام رویه کوبی مبل ، تعمیرات رنگ و پارچه مبلمان و …..

  تلفن پاسخگو :

 ۴۲ ۱۱ ۹۱۵ ۰۹۳۵

۴۷ ۷۵ ۶۸۰ ۰۹۳۶

۹۱۹ ۸۶ ۸۶ ۰۹۱۲

ورق کاری

ورق کاری

مبل ا مبلمان ا  خرید مبل ا فروش مبل ا مبل کلاسیک ا مبل راحتی ا مبل استیل ا میز ناهار خوری …. تی شین

مبل تی شین شعبه دیگری ندارد

جهت آگاهی از قیمت ها با ما تماس بگیرید.

پاسخگو سریع : ۰۹۳۵۹۱۵۱۱۴۲

پاسخگو فروش : ۰۹۱۲۸۶۸۶۹۱۹

پاسخگو کارگاه: ۰۹۳۶۶۸۰۷۵۴۷

ایمیل : Info@MobleTishin.com

 

نمونه کار بیشتر در انتهای همین صفحه 

مبلمان پس از گذر سال‌ها، نیازمند تعمیر و نوسازی است .

مبلمانی که تحت شرایط ایده‌آل تهیه و در بهترین و مناسب‌ترین نقطه خانه قرار داده می‌شود، زمانی فرسوده خواهد شد. یا با توجه به شرایط زندگی ساکنان منزل یا تصمیم‌گیری‌ های جدید، آماده تغییر شکل‌های کامل یا جزئی می‌شود، در این صورت باید به فکر تعمیر مبلمان باشید.. حتی شاید بعد از مدت کوتاهی از شکل و سبک مبلمانتانن خسته شوید و بخواهید آن را عوض کنید .

متخصصین تعمیرات مبلمان تی شین  با ۲۰ سال تجربه در زمینه تعمیر و رویه کوبی مبل و با بهره مندی از آخرین تکنولوژی تعمیرات و رویه کوبی مبل ، استفاده از با کیفیت ترین مواد اولیه و هنرمندی استاد کاران و برآورد هزینهه بسیار مناسب آماده خدمت رسانی به همشهریان عزیز میباشد .

تعمیرات مبل تی شین ارائه دهنده خدمات زیر می باشد:

– تعمیرات انواع مصنوعات چوبی، تعمیرات بوفه، تعمیرات رویه کوبی ، تعمیرات رنگ کاری انواع مبل های راحتی، تعمیرات مبل های استیل و نیمه استیل، تعمیرات تخت خوابشو ،تعمیرات مبل های کلاسیک ، اسپرت و ریلکسی

– مشاوره رایگان در خصوص انتخاب رنگ و نوع پارچه و نوع چوب مصرفی ، بازدید رایگان از مبل شما در منزل .

 مشتریان گرامی می توانید با ارسال عکس مبلمان خود به شماره های ۰۹۳۵۹۱۵۱۱۴۲ ،۰۹۱۲۸۶۸۶۹۱۹

،۰۹۲۱۶۹۸۲۶۱۴ از مشاوره رایگان در خصوص تعمیر و متراژ پارچه ونوع پارچه بهرمند گردید.

تعمیرات مبلتی شین همه روزه آماده خدمت رسانی به کلیه هموطنان گرامی می باشد .

شعار ما : ظرافت بیشتر، هزینه کمتر، کیفیت بهتر

کافیست به ما اعتماد کنید و تعمیرات مبل خود را به ما بسپارید(دارای کادری مجرب) .

تلفن پاسخگو :   ۴۲ ۱۱ ۹۱۵ ۰۹۳۵ ، ۴۷ ۷۵ ۶۸۰ ۰۹۳۶ ، ۹۱۹ ۸۶ ۸۶ ۰۹۱۲

بخش آموزش کارگاه تی شین با بهره گیری ازتجربه کادری مجرب ترین پرسنل  این شرکت مقالاتی در مورد  انواع نقاشی چوب- نقاشی پارکت- رنگ کاری کابینت چوبی و … را به شما خواننده گان  عزیز ارائه می دهد .

رنگ کاری چوب شامل موارد زیرمی باشد

.رنگ کاری چوپ - نقاشی چوب -شرکت آدا
پوست زنی
آستری
بتونه
همرنگ کردن
رنگ کاری چوب(سیلر ،کیلر ،پلی استر، نیم پلی استر… )

قبل از رنگ کاری چوب (سیلر ،کیلر ،پلی استر، نیم پلی استر… )زیر کاری باید انحام گیرد.که پوست زنی یکی از مهمترین آیتم های نقاشی چوب می باشد. اگر سنباده خوب انجام نشود. نه تنها سطح صاف نمی شود بلکه مصرف رنگ را بالا میبرد.

بتونه به موادی گفته میشود که برای پر کردن خلل و فرجها، ترک خوردگیها، زدگیها، پوشاندن سر پیچها و میخها و به دست آوردن سطحی صاف و یکنواخت به کار میرود.
به طور کلی در انتخاب بتونه نقاشی چوب یاید موارد زیر رعایت شود:
۱- محلی که قرار است با بتونه پر شود
۲- نوع چوبی که با بتونه پر شود
۳- نوع رنگی قرار است با بتونه پر شود
۴- نوع آستر همرنگی که قرار است تغییر رنگ در زمینه چوب به وجود آورد

بتونه های مورد مصرف درنقاشی  چوب :

۱- بتونه چوب
۲- بتونه همرنگی
بتونه چوب:

این بتونه ماده ای است ژله مانند و شفاف که از ترکیب سلولز و مواد رقیق کننده به دست میاید . از این بتونه در نقاشی چوب برای پر کردن زدگیهای کوچک و خلل و فرج چوبهایی درشت بافت استفاده میشود. حلال آن تینر فوری و رقیق شده آن میتواند کار سیلر را انجام دهد. شفافیت این بتونه باعث میشود که در نقاشی چوب زیر رنگهای شفاف تا عمق روزنه ها آشکار شود و زیبایی چوب را افزایش دهد. سطح مورد نظر را با تینر یا محلول رقیق شده نیترو سلولز میپوشانند. بعد از خشک شدن آن سطح بتونه شده باید سنباده شود تا فقط بتونه داخل روزنهای چوب باقی بماند. بعد از پرداخت کار میتوان سطح کار را آستری زد و یا رنگ کرد.

 بتونه همرنگی نقاشی چوب

رنگ کاری چوپ - نقاشی چوب -شرکت آدا

بتونه نقاشی چوب از مخلوط گلهای معدنی( رنکهای معدنی) آرد سریش یا سریشم و آب به دست میاید . از این بتونه برای پر کردن حفره ها و کنده کاریها ی چوبهایی که بر روی آنها رنگهای شفاف و یا آستری هم رنگی میخورد و به منظور همرنگ کردن آنها با قسمتهای دیگر چوب استفاده میشود

رنگینه های معدنی که در تهیه این بتونه نقاشی چوببه کار میرود

– گل مل : که به رنگ سفید متمایل به زرد است و بیشترین سهم در تهییه بتونه نقاشی چوبرا دارد .
– گل اخرا : یا اکسید آهن که به رنگ مایل به قهوه ای است در تهییه بتونه نقاشی چوبکاربرد دارد ..
– گل امرا : که به رنگ قهوه ای تیره است .
– گل ماشی : به رنگ متمایل به نارنجی است .
– لاجورد : که به رنگ آبی تیره ( لاجوردی ) است .
– گل زرد کرم: به رنگ زرد سیر است .
– گل سینکا : که پودر خیلی نرم و به رنگ سفید است .
در تهیه بتونه های در تهییه بتونه نقاشی چوبرا دارد . .ازدوده نیز استفاده میشود . از دوده به عنوان رنگ سیاه استفاده میشود .بهترین نوع دوده یدون چربی است ( دوده سوئدی) . باید توجه داشت که در ساخت بتونه غلظت آن بسیار مهم است . هر چه رقیقی بتونه نقاشی چوب.زیاد باشد چسبندگی آن نیز بیشتر خواهد شد ولی در عوض نشست آن بیشتر خواهد شد . و بعد از پرداخت در محل بتونه شده گودی به وجود میاید برای اینکه بتونه نشست بشتری داشته باشد میتوان بتونه را در دو مرحله بر روی کار زد .ابتدا بتونه را رقیق کرده بر روی کار میزنیم و پس از خشک شدن و در مرحله بعد میتوان از بتونه  نقاشی چوب .غلیظ استفاده کرد .

کارگاه رنگ کاری تی شین با بهره گیری از کادری مجرب، انواع نقاشی چوب- نقاشی پارکت- رنگ کاری کابینت چوبی و … را به شما مشتریان عزیز ارائه می دهد بازدید رایگان – مشاوره رایگان – ارسال آلبوم – کاتالوگ کیفیت مطلوب – خدمات متمایز – قیمت مناسب هدف مـــا ضــــــــــایـــت شـمــاســــــــترنگ کاری چوپ - نقاشی چوب -شرکت آدا

کارگاه   تی شین با در اختیار داشتن طیف وسیعی از رنگ ها و پوشش های  داخلی ساختمان و آماده سرویس دهی و اعزام رنگ کار چوب جهت بازدید از محل  می باشد محصولات مصرفی این شرکت همگی از نوع مرغوب و دارای استانداردها و تائیدیه های بین المللی می باشند

تیم های اجرائی  با توجه به درخواست مشتر ی می تواند  انواع رنگها لاک والکل ،سیلر ،کیلر،پلی استر ونیم پلی استر را بر ای رنگ کاری چوب اجرا نماید.

کارگاه تی شین  آماده اعزام نقاش چوب به صورت روزمزدی وپیمانکاری در تمام نقاط کشور می باشد،ورنگ آمیزی صنعتی اپوکسی – اجــــرای رنگ های فوری مخصوص چوب / سیلروکیلر / پلی استر / نیم پلی اســتر – اجرای رنگ های نما،اجرای رنگ آمیزی استخر ها ، اجرای انواع پوشش های ضد زنگ برای اسکلت ساختمان ها ، انواع رنگ های پلاستیک ، روغنی و آکرولیک رنگ بدون بو،  کاغذ دیواری – پتینه کاری

رنگ کاری چوپ - نقاشی چوب -شرکت آدا

رنگ کاری چوب

رنگ کاری چوب به دلایل مختلفی انجام می‌شود ، که مهمترین آنها عبارتند از: زیبایی ، پنهان شدن معایب ، قسمت‌های خراب و زشت ، جلوگیری از نفوذ حشرات موذی ، رطوبت ، حفاظت در مقابل صدمات و … .

برای رنگ آمیزی ، رنگ‌های مختلفی وجود دارند که بسته به نوع رنگ آمیزی انتخاب می‌شوند . برای مثال اگر چوبی که می‌خواهیم رنگ کنیم خوش نقش باشد و بخواهیم نقوش آن به چشم بیاید باید از رنگ‌های روشن که زیر آن دیده می‌شود استفاده کرد و اگر بخواهیم چوبی که نقوش جالبی ندارد و بتونه هم شده است را رنگ کنیم باید از رنگ‌هایی استفاده کنیم که سطح کار را طوری بپوشانند که زیر کار دیده نشود .

اگر در طبیعت رنگی وجود نداشت استحکام و قدرت بینایی انسان از بین می رفت و یکنواختی و کسالت ایجاد شده و از تماشای طبیعت لذتی نمی بردیم .

رنسانس در اواسط قرن پانزدهم باعث ایجاد تحولات بسیاری در عرصه پرسپکتیو رشته های مختلف معماری ، نقاشی ، علم مناظر و مزایا گردید . در گذشته به همهء‌افراد اجازه داده نمی شد تا وارد حرفه نقاشی شوند و فرد باید حتماً مراحل و مراتبی را طی می کرد تا بتواند به این حرفه وارد شود و ازمحضر اساتید بهره برد. یکی از آن سلسله مراتب مبحث آناتومی و دیگری مبحث رنگ است . بیشترین کاربرد رنگ در طبیعت قابل رؤیت نمودن اشیاء‌می باشد . وقتی دو شیء یا دو فرم هم رنگ یا دارای نهایت کنتراست یا دوشیء دارای حالت مکمل و یا دو شیء دارای رنگهای ملایم را کنار هم قرار می دهیم چیزی که از لحاظ بصری می بینیم یکسان نیست. اگر در مکانی از نهایت کنتراست هااستفاده شود در آن مکان اغتشاش بوجود می آید . اصولاً کنتراست های شدیدباعث ایجاد اغتشاش ذهنی می گردند و باید رابطی در جهت تعدیل و هماهنگی آنها وجود داشته باشد .

در امور گرافیکی بیشتر از فرم های هندسی بهره گرفته و فضاهای مثبت و منفی را مد نظر قرار می دهند . در چیدمان ومعماری داخلی منزل ، چون افراد از کار روزمره به خانه باز می گردند و نیاز به آرامش و تسکین خاطر دارند کاربرد رنگهای گرم و تند و فرمهای با برشهای تند و تیز باعث ایجاد آزار واذیت بصری و گرفتن آرامش از افراد می شوند . به عبارت دیگر در فضاهای داخل منزل و طراحی دکوراسیون داخلی باید سعی شود که از فرمهای تیز و خشن و رنگهای خیلی گرم به مقدار زیاد استفاده نشود. معمولاً برای چیدمان داخلی رنگ های ملایم واز نظر ارزشی زیر شصت درصد بکار برده می شود .

همان طورکه در جلسات قبل اشاره کردیم کاربرد رنگهای سرد احساس سرما و در خود فرو رفتن را به افراد القاء می کنند و کاربرد رنگهای گرم احساس وجد و هیجان را تشدید می کنند .

گاهی مشاهده می شودکه وقتی رنگهای سرد و گرم را درکنار هم قرار می دهیم این توازن و بالانس در دید بصری به خوبی مشاهده نمی شود . به همین دلیل برای از بین بردن فاصله و شکاف میان رنگهای گرم و سرد احتیاج به یک رابطی داریم تا احساس ملایم تری بوجود آید .

کارهایی که قبل از رنگ کاری باید انجام داد :

بتونه کاری:

ابتدا سطوح چوب را با انواع بتونه ، بتونه کاری می‌کنیم . انتخاب بتونه به نوع رنگی که استفاده می‌کنیم بستـگی دارد . با این کار تمام خـلـل و فرج و ترک‌های سطحی را پر می‌کند و سطحی صاف و هموار را بوجود می‌آورد .

سنباده زنی:

در این قسمت بتونه هایی که به چوب زده‌ایم را سنباده می‌زنیم تا به سطح چوب برسیم . هدف از این کار این است که فقط بر میان خلل و فرج و ترک‌ها و شیارها بتونه بماند و روی سطح بتونه‌ای باقی نماند ، چون باعث افزایش اندازه قطعه چوبی می‌شود .

رنگ زدن:

در این قسمت ، عمل اصلی که همان رنگ زدن است با انواع وسایل ( قلمو ، پارچه پرزدار و … ) انجام می‌شود . این قسمت مهمترین قسمت است که باید به دقت انجام شود. مثلاً نباید به یک قسمت آنقدر رنگ بزنیم که شرّه کند و در قسمتی کمتر رنگ بزنیم که زیر رنگ دیده شود . معمولاً رنگ را در دو نوع نوبت ( دو دست ) به قطعه چوب می‌زنند . دست اول برای رنگ‌آمیزی کلی کار و دست دوم نیز که به کل زده می‌شود کاستی‌های رنگ را در قسمت‌های مختلف برطرف می‌کند .

طبقه بندی رنگ‌ها

رنگهای خنثی:

این رابطها همان رنگهای خنثی هستند . رنگهای خنثی درست مثل یک پل، از زمستان به بهار یا از رنگهای گرم به رنگهای سرد عمل می کنند . رنگهای خنثی مثل رنگ خاکستری به محض اینکه در کنار رنگهای دیگر قرار می گیرند باعث ایجادوجد و هیجان می شوند . مثلاً وقتی رنگ خاکستری در کنار رنگ قرمز می آید باعث ایجاد هیجان می شود. اما این هیجان ایجاد شده به اندازه ء‌رنگ قرمز نیست بلکه تعدیل شده آن است .

به طور خلاصه رنگهای خنثی تعدیل کننده رنگهای گرم بوده و از شدت آنها می‌کاهند. همچنین این رنگها تعدیل کننده رنگهای سرد نیز بوده و ا زشدت سرما و بی حس و حالی آنها می کاهند . به عبارت دیگر رنگهای خنثی پلی هستند بین رنگهای سرد و گرم و هر زمانی که در کنار رنگهای دیگر قرار بگیرند باعث تعدیل آنها می شوند . رنگ های خاکستری خیلی سریع با تضاد های شدید و خشن خو گرفته و نیروی آنها را جذب می کنند. به طوری که این تضادها دیگر آن پختگی سابق راندارند و متعادل تر می شوند.

رنگهای دوران کلاسیک با رنگهای امروزی کاملاً متفاوت هستند چون زمان ومکان ، علم و تکنولوژی، ابداعات و اختراعات بشر و شناخت او نسبت به زبان و مسایل علمی، هنری تغییر پیدا کرده است. درکارهای گرافیکی عامل جذابیت رنگ و خالص بودن آن اهمیت فراوانی دارد . بنابراین در کارهای گرافیکی کاربرد رنگهای اصلی و خالص حسن کار محسوب می شود. اما در چیدمان داخلی منزل کاربرد رنگهای پخته و خنثی مناسب تر است . مثلاً‌در رنگ آمیزی مبلمان معمولاً رنگ سبز اصلی بکار نمی رود بلکه این سبز مایل به حنایی و به صورت ترکیب با رنگ قرمز است .

به نظر دلاکروا رنگ های خنثی (خاکستری) تخریب کنندهء‌رنگهای دیگر محسوب می شوند .

مناسب ترین تمرین برای شروع کار در زمینه کاربرد رنگها ، پر نمودن فاصله دو رنگ با دوازده درجه مختلف رنگی است . در دایره رنگ هر چه به طرف داخل پیش می رویم می بینیم که رنگها دیگر آن شفافیت و خلوص اولیه را ندارند و کم کم پخته تر و متعادل تر می شود .در آثارنقاشان سبک امپرسیونیسم ، کاربرد رنگهای خنثی و ترکیب آنها با رنگهای اصلی را می توان به وفور مشاهده نمود. استفاده از ضربه های قلم مو بر روی بوم ،وسیله ای است که با آن نقاشان امپرسیونیست به صورت مداوم نور را بر روی اجسام خلق می کند .

ترکیبات رنگهای خنثی و اصلی در آثار نقاشان :

در بسیاری از آثار نقاشان بزرگ همچون ماتیس ، سورا ، مونه و … می توان ترکیبات بدیع رنگهای اصلی و خنثی را مشاهده نمود .

هر گاه رنگهای خالص با رنگهای سفید و سیاه ترکیب شوند از روشنی و شفافیت آنها کاسته می شوند. نقاشان کنتستراکتیویسم ازترکیب رنگهای سیاه و سفید که باعث تولید رنگ خاکستری می شوند به صورت آبستراکت (گردش رنگ در فضا) استفاده نموده اند .

اگر به حجمهای بسیار تزیینی و کاربردی منزل نگاه کنیم متوجه می شویم که از جمله این حجمها درب و پنجره است . امروزه برای ارزانتر کردن هزینه ها درب و پنجره ها را از فیبر و نئوپان و تخته های سه لایی می باشد و روی آنها را با چوب می‌پوشانند .

رنگهای شفاف :

از انواع رنگهای شفاف ، کیلر روغنی می باشد که حلال آن تینر روغنی است و در معرض هوا خشک می شود و با پیستوله و با قلم مو رنگ آمیزی می شود .

سیلر و کیلر از انواع سخت و با دوام رنگهای شفاف هستند و مخصوص پر کردن منافذ چوب می باشند به وسیله قلم مو و اسپری پرداخت می شود با تینر رقیق می شود و با هوا خشک می‌شود.

پلی استر و نیم پلی استر نیز از انواع رنگهای روغنی می باشند که در مقابل ضربه ، حرارت و مواد شیمیایی بسیار سخت و مقاوم و نیز گران قیمت می باشند . و در معرض هوا خشک می شوند .رنگها برای سلامتی انسان زیان آور هستند و در کاربرد آنها باید مسائل بهداشتی را رعایت نمود .

هر عنصری در طبیعت دارای یک بافت فشرده است ، که پس از تابیدن نور خورشید بر آن این شیء و بافت مولکولی آن تمام نورها را جذب می کنندو یکی را منعکس می کنند ، که این همان رنگ شیء است . لذا هر چه سطح آن روشن تر باشد انعکاس آن تا زمان جذب بیشتر است . نور بعد از گذشت از منشور به هفت رنگ قرمز ، نارنجی ، زرد ، سبز ، آبی ، ارغوانی و بنفش تجزیه می شود . زمان دیده شدن یک جسم بوسیله چشم برابر با سرعت نور (۳۰۰۰۰ کلیومتردر ثانیه ) می باشد . برای شناخت رنگها باید آنها را از زوایای مختلف فیزیکی و روانی و جامعه شناسی و غیره مورد بررسی قرار داد . مثلاً حالت رنگ قرمز دارای انحنا است و لذابه صورت منحنی حرکت می کند .تاباندن نور از زوایای مختلف به شیء ای که دارای بافت ، حجم و رنگ است باعث ایجاد بعد در آن می شود . اما تابش مستقیم نور باعث مسطح دیده شدن سطح اشیاء می گردد . رنگ به عنوان وسیله ای برای زیبا جلوه دادن حجم نیز بکار می رود.

رنگهای اصلی از جنب و جوش، قدرت دیداری و جذابیت برخوردارند .لازم به ذکر است که ترکیب رنگهای مختلف با هم باعث از بین رفتن شفافیت آنها می گردد .

رنگهای اصلی :

رنگهای اصلی شامل سه رنگ قرمز ، آبی و زرد می باشندکه دارای قدرت و هیجان بیشتری نسبت به سایر رنگها هستند .کودکان به رنگهای اصلی بسیار علاقمندند . بنابراین رنگ اتاق کودک باید شاد و با نشاط باشد و با رنگ سایر نقاط خانه متفاوت باشد.

رنگ در گذشته ، نقشی در زیبایی نداشت و تنها بر اساس نظر عرفا و فلاسفه برای مباحث مذهبی بکار می رفت . دانشمندان ، فلاسفه و اندیشمندان هر یک نظرات متفاوتی در تعریف رنگ دارند . مثلاً دیدگاه نیوتن در مورد رنگ بر اساس انرژی خورشیدی است. سنت اگوستین رنگ را بعنوان یک انعکاس افلاطونی (گرایش به سوی خدا) تعریف می کند .

تنوع دیداری رنگ :

انسان به تنوع دیداری رنگها نیازمند است . در طبیعت هیچ شیءای را نمی توان یافت که رنگ نداشته باشد در غیر این صورت در اشیاء یکنواختی بوجود می آید .

ویژگی های رنگ :

مبحث رنگ دارای ویژگی های اساسی است . نخستین ویژگی پاسخ به این سئوال است که رنگ چیست ؟

با ترکیب رنگهای اصلی زرد ، قرمز ، آبی رنگهای بیشماری بوجود می آید . هنرمندان در گذشته با استفاده از نور طبیعی و سه رنگ اصلی ، ترکیبات زیبایی از رنگها را ایجاد می‌کردند . رنگهای استعمال شده در نقاشی یا هنر کلاسیک ،رنگهای تزیینی نبوده است بلکه رنگهای پخته ترکیبی بوده که ازترکیب رنگهای اصلی بوجود آمده است .

ارزش رنگ :

دومین ویژگی مبحث رنگ ، ارزش رنگهاست که به تیرگی و روشنی آنها مربوط است. ارزش رنگهای تیره نسبت به رنگهای روشن بیشتر است .

اشباع و خلوص رنگ:

در صورت استفاده از رنگ بصورت طبیعی مسئله خلوص رنگ مطرح می شود، زیرا باترکیب رنگ از درجه خلوص آن کاسته می شود .هر رنگ به عنوان سنبل و نماد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد . مثلاً در مخازن شرکت نفت از رنگ سفید استفاده می کنند . لذا در صورت تابش نور خورشید به آن ، نور منعکس می شود و از تبخیر یک سوم بنزین جلوگیری می‌شود.گاهی رنگ بر وزن نیز تأثیرمی گذارد . رنگها در ایجاد آرامش و هیجان نیزمؤثرند. مانند رنگهای آبی و قرمز . رنگها در درمان بیماریهای روحی و روانی نیز تأثیربه سزایی دارند.به طور کلی برخی افراد معتقدند که منشاء‌زیبایی ارتباط ارگانیک بین اشکال و رابطه احجام با فضا و مبانی تجسمی می باشد و برخی دیگر لذت بردن از یک اثر هنری را زیبایی می دانند. شناخت ما از طبیعت بر اساس فرم و رنگ بدست می آید . در طبیعت ابتدا رنگ را می بینیم و بعد فرم را .ولی در وجود انسان و اشیاء‌ابتدا فرم را می بینیم و بعد رنگ را .

تأثیرات رنگ :

هر گونه تحرکات رنگی باعث می شوند در وجود ما انعکاس و تحرکات بصری خاصی به وجود آید که این واکنشهای احساسی و روانی واکنشهای فیزیکی را هم در بر دارد .

علاقه افراد به فضاهای روشن و نورانی نسبی است و در افرادمختلف متفاوت است . اثرات رنگ هم بر افراد مختلف نسبی است و محیط زندگی نیز در این امرتأثیر گذار است . امروزه حتی در علوم پزشکی نیز سعی می شود برای ایجاد آرامش در بیماران از ترکیب رنگها استفاده کرد ه و فضاهای آرام بخشی را ایجاد کنند.اصولاً نور پس از گذشت از منشور رنگ به شکل یک طیف هفت رنگ مشاهده می شود .جایگیری رنگهای اصلی در مثلث رنگها به این ترتیب است که رنگ زرد در قسمت بالای مثلث و رنگ آبی در گوشه سمت چپ مثلث و رنگ قرمز در گوشه سمت راست مثلث است . دایره رنگهای سرد و گرم از سه رنگ اصلی زرد ،قرمز و آبی تشکیل شده است . باید دانست که تشخیص درجات رنگهای سرد و گرم بسیار مشکل است . یکی از مباحث اساسی رنگ ،حجم است . به بیان دیگر هر چه ابعاد جسم بیشتر باشد آن جسم نرمتر و زیبا تر خواهد بوارزش رنگ :
رنگها دارای ارزشهای متفاوتی هستند که این ارزش ها از طریق مقایسه بدست می‌آیند . اصولاً واقعیت رنگها از طریق رنگهای ۴ بدست می آید .درمبحث ارزش رنگ باید جنبه های فیزیکی و شیمیایی رنگها مورد تجزیه وتحلیل قرار بگیرد . بهترین مقیاس دراین زمینه،مقایسه دو رنگ سیاه و سفید می باشد که دارای بیشترین کنتراست نسبت به هم هستند .

اگر به حجمهای بسیار تزیینی و کاربردی منزل نگاه کنیم متوجه می شویم که از جمله این حجمها درب و پنجره است . امروزه برای ارزانتر کردن هزینه ها درب و پنجره ها را از فیبر و نئوپان و تخته های سه لایی می باشد و روی آنها را با چوب می‌پوشانند . یکی از راههای حفاظت از درب و پنجره رنگ آمیزی آنهاست . رنگ آمیزی چوب به منظور مقاوم کردن ن در برابر رطوبت ، حشرات ، جلوگیری از لق شدن و رعایت مسائل بهداشتی صورت می گیرد .

انواع رنگ ها
رنگ های شفاف (سیلر – کیلر – پلی استر)

رنگ کاری چوب با رنگهای شفاف – سیلر – کیلر – پلی استر – نیم استر علاوه بر پوشاندن سطح و حفاظت آن لایه شفافی را بر روی چوب به وجود می آورد بدون آن که در نقش و موج چوب تغییری ایجاد کند. کیفیت رنگ کاری چوب تخصص ، ذوق وسلیقه نقاش چوب بستگی دارد زیرا رنگ کاری چوب یک کار هنری می باشد که در صنعت مبل گرفته تا کابینت آشپزخانه ،لازم به ذکر  است که هر نقاش ساختمان نمی تواندنقاش چوب باشد. خدمات رنگ کاری چوب بسیا ر گسترده وظریف میباشد.

رنگ کاری چوب به دسته های زیر تقسیم می شود:

رنگ کاری چوب با رنگ لاک و الکل:

لاک ازحشره ای به نام کوکوس لاکا به دست می آید این حشره بعد از مکیدن شیره درختان محلی(انجیر) مایع قهوه ای رنگی از خود ترشح می کند این مایع پس از تصویه شدن در بازار به عنوان لاک به فروش می رسد. بهترین نوع لاک به رنگ زرد روشن تا زرد مایل به نارنجی است که در این صورت آن را شلاک می نامند. نقاش چوب جهت لاک و الکل کاری لاک را در الکل حل می کندو هر چه درجه خلوص آن بالاتر باشد لاک بهتر در الکل حل خواهد شد،که رنگ کاری چوب با لاک و الکل را در سه مرحله به کار میبرند.

۱- مرحله اول رنگ کاری چوب (بوم کردن) برای پر کردن خلل و فرج چوب

۲- مرحله دوم رنگ کاری چوب (پوشش) برای ایجاد کردن قشر رنگ روی سطح کار

۳- مرحله سوم رنگ کاری چوب (پرداخت) برای صاف کردن روی رنگ ایجاد شده برای زدن لاک و الکل بر روی چوب معمولاً نقاش چوب از کهنه رنگ کاری استفاده می شود. کهنه رنگ کاری چوب عبارت است از تکه پارچه ای لای آن پنبه و یا پشم گذاشته باشند. لاک و الکل در مقابل اسید، رطوبت و حرارت مقاوم نیست، چنانچه آب بر روی آن ریخته شود لکه سفیدی بر روی آن باقی می ماند

رنگ کاری چوب با سیلر

۱- سیلر مایعی است کرم رنگ و شفاف و برای پر کردن چشم چوب و غیر قابل نفوذ کردن خلل و فرج چوب قبل از رنگ نهایی (کیلر) به کار می رود پس از استعمال سیلر و خشک شدن آن قابلیت جذب رنگ کم می شود و باعث سختی رنگ نهایی می شود. سیلر را به وسیله تینر فوری رقیق نموده و به وسیله پستوله و قلمو بر روی چوب پاشیده می شود.

۲- کیلر رنگی است شفاف که به عنوان رنگ نهایی، و همراه سیلر مورد مصرف قرار می گیرد حلال این رنگ تینر فوری است. کیلرتوسط نقاش چوب  با استفاده از پیستوله و قلمو بر روی سطح چوب پاشیده می شود. کیلر به دو صورت کیلر مات و کیلر براق وجود دارد .

۳- رنگهای پلی استر : پلی استر رنگی است شفاف و بی رنگ. این رنگ در تینرهای فوری بسیار قوی حل می شود. رنگ های پلی استر در مقابل رطوبت، حرارت، الکلها، اسیدها، روغن و چربی، مرکب و جوهر تا حدودی مقاوم هستند. در رنگ کاری چوب بعد از سیلر وکیلر رنگ نهایی با پلی استر انجام می شود .پلی استر خود به دو دسته نیم پلی استر و پلی استر تقسیم می شود: نیم پلی استر: جز رنگهای نیمه هوا خشک هستند و از سه جزء ماده اصلی رنگ (رزین، روغن های کوتاه، اوره فرمالدئید ) حلال(اتیلن) و سخت کننده (پاراتولوئن) تشکیل یافته است. این رنگها پس از مصرف احتیاج به پولیش ندارند و به دو صورت مات و براق در بازار عرضه می شوند پلی استر: این رنگها از یک جزء ماده اصلی رنگ و یک جزء هاردنر …
معرفی رنگ های شفاف (سیلر – کیلر – پلی استر)
معرفی انواع رنگ شفاف  سیلر – کیلر – پلی استر – نیم استر
رنگ های شفاف علاوه بر پوشاندن سطح و حفاظت آن لایه شفافی را بر روی چوب به وجود می آورد بدون آن که در نقش و موج چوب تغییری ایجاد کند و به دسته های زیر تقسیم می شود:
رنگ لاک و الکل: لاک ازحشره ای به نام کوکوس لاکا به دست می آید این حشره بعد از مکیدن شیره درختان محلی(انجیر) مایع قهوه ای رنگی از خود ترشح می کند این مایع پس از تصویه شدن در بازار به عنوان لاک به فروش می رسد. بهترین نوع لاک به رنگ زرد روشن تا زرد مایل به نارنجی است که در این صورت آن را شلاک می نامند. در عمل لاک و الکل کاری لاک را در الکل حل می کنندو هر چه درجه خلوص آن بالاتر باشد لاک بهتر در الکل حل خواهد شد. رنگ لاک و الکل را در سه مرحله به کار می زنند :
۱- رنگ دسته اول (بوم کردن) برای پر کردن خلل و فرج چوب
۲- رنگ دسته دوم (پوشش) برای ایجاد کردن قشر رنگ روی سطح کار
۳- رنگ دسته سوم (پرداخت) برای صاف کردن روی رنگ ایجاد شده
برای زدن لاک و الکل بر روی چوب معمولاً از کهنه رنگ کاری استفاده می شود. کهنه رنگ کاری عبارت است از تکه پارچه ای لای آن پنبه و یا پشم گذاشته باشند. لاک و الکل در مقابل اسید، رطوبت و حرارت مقاوم نیست، چنانچه آب بر روی آن ریخته شود لکه سفیدی بر روی آن باقی می ماند
۱- سیلر
مایعی است کرم رنگ و شفاف و برای غیر قابل نفوذ کردن خلل و فرج چوب قبل از رنگ نهایی (کیلر) به کار می رود پس از استعمال سیلر و خشک شدن آن قابلیت جذب رنگ کم می شود و باعث سختی رنگ نهایی می شود. سیلر را به وسیله تینر فوری رقیق نموده و به وسیله پستوله و قلمو بر روی چوب پاچیده می شود.
۲- کیلر
رنگی است شفاف که به عنوان رنگ نهایی، و همراه سیلر مورد مصرف قرار می گیرد حلال این رنگ تینر فوری است. کیلر با استفاده از پیستوله و قلمو بر روی سطح چوب پاچیده می شود. کیلر به دو صورت کیلر مات و کیلر براق وجود دارد .
۳- رنگهای پلی استر
پلی استر رنگی است شفاف و بی رنگ. این رنگ در تینرهای فوری بسیار قوی حل می شود. رنگ های پلی استر در مقابل رطوبت، حرارت، الکلها، اسیدها، روغن و چربی، مرکب و جوهر تا حدودی مقاوم هستند.
پلی استر خود به دو دسته نیم پلی استر و پلی استر تقسیم می شود:
نیم پلی استر: جز رنگهای نیمه هوا خشک هستند و از سه جزء ماده اصلی رنگ (رزین، روغن های کوتاه، اوره فرمالدئید ) حلال(اتیلن) و سخت کننده (پاراتولوئن) تشکیل یافته است. این رنگها پس از مصرف احتیاج به پولیش ندارند و به دو صورت مات و براق در بازار عرضه می شوند
پلی استر: این رنگها از یک جزء ماده اصلی رنگ و یک جزء هاردنر (سخت کننده) تشکیل شده اند و ماده رقیق کننده ای ندارد و به علت اینکه در اثر رقیق نشدن تبخیر نمی شود، لذا ضخامت لاک به همان ضخامت اصلی روی کار باقی می ماند، این دسته از لاکها فوق العاده شفاف هستند. در مورد چوبهایی که شیرابه دارند، نمی توان پلی استر را به خوبی به کار برد، زیرا این چوبها به سادگی خشک نمی شوند و به خوبی لاک را نمی پذیرند.
۴- روغن جلا
رنگی است قهوه ای روشن تا متمایل به قرمز که به عنوان رنگ نهایی مورد مصرف قرار می گیرد. این رنگ به تنهایی یا همراه با سیلر و کیلر یا لاک و الکل به عنوان براق کننده مورد استفاده قرار می گیرد. روغن جلا در مقابل آب و حرارت زیاد و رطوبت مقاوم نیست.

نواع رنگ شفاف – سیلر – کیلر – پلی استر – نیم استر

انواع رنگ شفاف – سیلر – کیلر – پلی استر – نیم استر علاوه بر پوشاندن سطح و حفاظت آن لایه شفافی را بر روی چوب به وجود می آورد بدون آن که در نقش و موج چوب تغییری ایجاد کند و به دسته های زیر تقسیم می شود:

رنگ لاک و الکل:

لاک ازحشره ای به نام کوکوس لاکا به دست می آید این حشره بعد از مکیدن شیره درختان محلی(انجیر) مایع قهوه ای رنگی از خود ترشح می کند این مایع پس از تصویه شدن در بازار به عنوان لاک به فروش می رسد. بهترین نوع رنگ لاک به رنگ زرد روشن تا زرد مایل به نارنجی است که در این صورت آن را شلاک می نامند. در عمل رنگ لاک و الکل کاری لاک را در الکل حل می کنندو هر چه درجه خلوص آن بالاتر باشد لاک بهتر در الکل حل خواهد شد. رنگ لاک و الکل را در سه مرحله به کار می زنند :
۱- مرحله اول رنگ کاری چوب(بوم کردن) برای پر کردن خلل و فرج چوب
۲- مرحله دوم رنگ کاری چوب (پوشش) برای ایجاد کردن قشر رنگ روی سطح کار
۳- مرحله سوم رنگ کاری چوب (پرداخت) برای صاف کردن روی رنگ ایجاد شده

 اجرای لاک والکل

برای اجرای لاک والکلبر روی چوب معمولاً از کهنه رنگ کاری استفاده می شود. کهنه رنگ کاری عبارت است از تکه پارچه ای لای آن پنبه و یا پشم گذاشته باشند. لاک و الکل در مقابل اسید، رطوبت و حرارت مقاوم نیست، چنانچه آب بر روی آن ریخته شود لکه سفیدی بر روی آن باقی می ماند

۱- سیلر

سیلرمایعی است کرم رنگ و شفاف و برای غیر قابل نفوذ کردن خلل و فرج چوب قبل از رنگ نهایی (کیلر) به کار می رود پس از استعمال سیلر و خشک شدن آن قابلیت جذب رنگ کم می شود و باعث سختی رنگ نهایی می شود.و ضمنا سیلر پوست زنی خوبی هم دارد .

سیلر کاری

اجرای سیلر را به وسیله تینر فوری رقیق نموده و به وسیله پستوله و قلمو بر روی چوب پاچیده می شود.

۲- کیلر کاری

کیلررنگی است شفاف که به عنوان رنگ نهایی، و همراه سیلر مورد مصرف قرار می گیرد حلال این رنگ تینر فوری است. کیلر با استفاده از پیستوله و قلمو بر روی سطح چوب پاچیده می شود. کیلر به دو صورت کیلر مات و کیلر براق وجود دارد .

۳- رنگهای پلی استر

پلی استر رنگی است شفاف و بی رنگ. این رنگ در تینرهای فوری بسیار قوی حل می شود. رنگ های پلی استر در مقابل رطوبت، حرارت، الکلها، اسیدها، روغن و چربی، مرکب و جوهر تا حدودی مقاوم هستند.
پلی استر خود به دو دسته نیم پلی استر و پلی استر تقسیم می شود:
نیم پلی استر: جز رنگهای نیمه هوا خشک هستند و از سه جزء ماده اصلی رنگ (رزین، روغن های کوتاه، اوره فرمالدئید ) حلال(اتیلن) و سخت کننده (پاراتولوئن) تشکیل یافته است. این رنگها پس از مصرف احتیاج به پولیش ندارند و به دو صورت مات و براق در بازار عرضه می شوند

نیم پلی استر کاری

نیم پلی استرکاری با استفاده از پیستوله و قلمو بر روی سطح چوب پاچیده می شود. نیم پلی استر به دو صورت نیم پلی استر مات و نیم پلی استر براق وجود دارد .این رنگها پس از مصرف احتیاج به پولیش ندارند .

پلی استر

این رنگها از یک جزء ماده اصلی رنگ و یک جزء هاردنر (سخت کننده) تشکیل شده اند و ماده رقیق کننده ای ندارد و به علت اینکه در اثر رقیق نشدن تبخیر نمی شود، لذا ضخامت لاک به همان ضخامت اصلی روی کار باقی می ماند، این دسته از لاکها فوق العاده شفاف هستند. در مورد چوبهایی که شیرابه دارند، نمی توان پلی استر را به خوبی به کار برد، زیرا این چوبها به سادگی خشک نمی شوند و به خوبی لاک را نمی پذیرند.

 پلی استر کاری

 پلی استرکاری با استفاده از پیستوله و قلمو وغلتک بر روی سطح چوب انجام می شود. پلی استر به دو صورت نیم پلی استر مات و نیم پلی استر براق وجود دارد .

۴- روغن جلا

رنگی است قهوه ای روشن تا متمایل به قرمز که به عنوان رنگ نهایی مورد مصرف قرار می گیرد. این رنگ به تنهایی یا همراه با سیلر و کیلر یا لاک و الکل به عنوان براق کننده مورد استفاده قرار می گیرد. روغن جلا در مقابل آب و حرارت زیاد و رطوبت مقاوم نیست.

مبلمان پس از گذر سال‌ها، نیازمند تعمیر و نوسازی است .

مبلمانی که تحت شرایط ایده‌آل تهیه و در بهترین و مناسب‌ترین نقطه خانه قرار داده می‌شود، زمانی فرسوده خواهد شد. یا با توجه به شرایط زندگی ساکنان منزل یا تصمیم‌گیری‌ های جدید، آماده تغییر شکل‌های کامل یا جزئی می‌شود، در این صورت باید به فکر تعمیر مبلمان باشید.. حتی شاید بعد از مدت کوتاهی از شکل و سبک مبلمانتانن خسته شوید و بخواهید آن را عوض کنید .

رنگ آمیزی به دو گونه انجام می شود :

۱ـ به وسیله مداد جوهری شفاف که در آنها نقش چوب مشهود است .

۲ـ رنگهای پوششی که فقط رنگ دیده می شود :

از انواع رنگهای شفاف ، کیلر روغنی می باشد که حلال آن تینر روغنی است و در معرض هوا خشک می شود و با پیستوله و با قلم مو رنگ آمیزی می شود .

سیلر و کیلر از انواع سخت و با دوام رنگهای شفاف هستند و مخصوص پر کردن منافذ چوب می باشند به وسیله قلم مو و اسپری پرداخت می شود با تینر رقیق می شود و با هوا خشک می شود .

پلی استر و نیم پلی استر نیز از انواع رنگهای روغنی می باشند که در مقابل ضربه ، حرارت و مواد شیمیایی بسیار سخت و مقاوم و نیز گران قیمت می باشند . و در معرض هوا خشک می شوند .رنگها برای سلامتی انسان زیان آور هستند و در کاربرد آنها باید مسائل بهداشتی را رعایت نمود .

لاک الکل که با ترکیب ۱۰% لاک و ۹۰% الکل بدست می آید و در مقابل حرارت، اسیدها و الکل مقاوم نیست . استعمال آنها صرفاً برای جلا دادن چوب است. روغن جلا که صرفاً نوعی براق کننده چوب است و معمولاً برای وسایلی بکار می روند که زیاد در دسترس نیستند و حلال آن تینر روغنی است و مقاومت خیلی کمی دارند .

روغن بزرک نوعی براق کننده است که برای جلادادن به چوب از آن استفاده می‌شود.رنگهای شفاف به غیر از تینر روغنی ، حلالهای دیگری دارند که علاوه بر رقیق کردن خاصیتهای دیگری هم دارند مثل تری بانتین نوعی حلال رنگ طبیعی است که درخت کاج گرفته می شود . از انواع دیگر حلالها می توان به روغن الیف اشاره کرد . استعمال روغن الیف برای شفاف کردن چوب و زیر بتونه کاری است که باعث مقاوم بودن چوب می شود .روغن اسکایتو حلال دیگری است که مخلوط کردن آن با رنگ باعث می شود که رنگ زودتر خشک شود .

رنگهای پوششی :

معمولاً استعمال رنگهای پوششی برای چوب هایی است که نقش زیبایی یا اعتبار چندانی ندارند . این رنگ‌ها رنگهایی هستند که وقتی روی چوب زده می شوند خود چوب و نقش یا رنگ آن دیده نمی‌شود. رنگ آمیزی چوب به سه روش قلم مو ، پاشیدن رنگ روی چوب و غوطه ور کردن قطعات چوب در رنگ انجام می گیرد .

از انواع آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

رنگهای روغنی :‌

یعنی رنگهایی که حلال آنها از روغن ساخته شده است . خود رنگ را هم در ابتدا یک مایع سفید رنگ است با اضافه کردن رنگدانه ، جوهره رنگ می گیرد. در مایع سفید رنگ اسکایتو حلالها و روغنها در پایه رنگ وجود دارد .

این رنگها در معرض هوا خشک می شوند و به دوصورت براق و مات یافت می‌شوند . استفاده از این رنگها برای چوب مناسب تر است زیرا به آسانی قابل نظافت و شستشو می باشند. ماتکن ، ماده ای است که با اضافه کردن آن به رنگهای براق از شفافیت و براقی آنها کاسته می شود . حلال بیشتر این رنگها تینر روغنی است . همچنین برای رقیق کردن این رنگها یا شستشوی قلم مو می توان از تینر و بنزین هم استفاده نمود.

رنگهای تینری :

رنگهای تینری سریع خشک می شوند و استفاده از آنها عوارض در پی دارد . زمان استفاده از این رنگ ها ، قلم مو و رنگ روی آن زود خشک می شود . برای اجتناب از این موضوع می توان در هنگام استفاده از رنگهای تینری از پیستوله استفاده کرد . نوع مات و براق رنگهای روغنی به صورت فراوان یافت می شوند و خیلی هم گرانقیمت هستند . خاصیت دیگر رنگهای روغنی اینست که می توان آنها را پولیش داد یا براق تر کرد .

درب های غیر چوبی ‍:

معمولاً برای درب ورودی خانه از درب آهنی بدلیل مقاومت زیاد آنها استفاده می شود . همچنین غیر از پنجره های چوبی از پنجره های فلزی و پلاستیکی استفاده می شود . جنس پنجره های فلزی عمدتاً از آلومینیوم و آهن است . آلومینیوم را بدلیل زنگ بصورت خالص و رنگ نشده بکار می برند البته برای تزیین و برای جلوگیری از زنگ آنها رنگ آمیزی می کنند . پنجره های آهنی بسیار مقاوم هستند باید حتماً رنگ آمیزی شوند . معمولاً بصورت ظریف ساخته می شوند . مدرن ترین و جدید ترین درب و پنجره پلاستیکی است که استعمال آنها در ساختمان مناسب نیست.

امروز نقاشان، با ترکیب رنگهای متناسب، شاهکارهایی بوجود میآورد که برای همه‌ی مردم قابل فهم نیست. در روزهای پیشین بیشتر شاهکارها بوسیله ی ترکیب خطوط به وجود می‌آمده. البته از رنگ نیز استفاده می‌شد و صفحات مصگردد. امروز دیگر کسی روی در و یا روی درِ کاخها منبت کاری یا کنده کاری نمی‌کندور نسخ دستی بهتر شاهد ذوق و سلیقه هنرمندان در ترکیب رنگ‌هاست، ولی رنگ چوب صندل یا فوفل به خودی خود زیباست و کافی است که با قلم و چکش در روی آن سایه و روشنهایی بوجود بیاورند تا لایق دست امرا و سلاطین . امرا و پادشاهان امروزی سطوح ساده و بی‌نقش را بر ریز کارها ترجیح میدهند.

ساختمانهای دانشگاه‌ها و عمارات دولتی از قبیل بانک‌ها و وزارتخانه‌ها و کاخ دادگستری یا کاخ اقتصاد ، با سطح مرمر سفید پوشیده شده و به ندرت نقش مختصری در گوشه‌ای از آنها پدیدار می‌گردد. چنین کاخها اگر در زمان شاه عباس ساخته می‌شد از داخل و خارج با کاشیهای هفت رنگ و معرق کاریها تزیین می‌گردید و داخل اطاقها با نقاشیهای دیواری هنرمندان معروف پوشیده می شد.

طریقه ساخت انواع رنگ‌

رنگ سبز

برای درست کردن رنگ سبز ماده های زیر را به کار می برند:

۱ـ قلیا

گیاهی است که در شوره زار می روید. قلیای این مواد رادر کوره‌ای چنان می‌سوزانند که شعله ور نشود و به هم بچسبد و به رنگ سیاه در آید. هر بار قلیای سوخته را مشتریان می خرند و آن را می کوبند و نرم می‌کنند.

۲ـ سنگ سفید

سنگ‌های سفید را از بستر رودخانه پیرامون لا لجین فراهم میکنند و خریداران هر باری آن را می کوبند و خرد می کنند.

۳ـ شیشه

ده من قلیا و ده من سنگ سفید را کوبیده را درهم میکند و برخاکستر نرمی که در پیرامون آتش کوره است می ریزند تا آب شود. ماده ای که از گداخته و در هم شدن قلیا و سنگ به دست می آید « شیشه » می نامند.

۴ـ سرب پخته

سه من را در تابه ای ( « تابه» را به گویش خود « توا(۱)» می نامند) می‌ریزند و آن تابه را در کوره می گذارند. سرب کم کم آب می شود و پس از آن که تمام آن گداخته شد کمی کمتراز یک من قلع در آن می اندارند تا پس از آب شدن با سرب آمیخته گردد. بر روی این همبسته گدازان چیزی مانند خاکستر پدیدار می شود که آن را با سیخی به کنار تابه می‌کشند و آن رفته رفته خود را می گیرد و به رنگ زرد زرنیخی در می‌آید و این کار چندان ادامه می یابد که تمام همبسته به همان صورت در آید. ماده ای که به این روش در کنار تابه فراهم آمده بسیار داغ است و کمی قلع در آن می اندازند تا به بینند جرقه ای از آن می جهد یا نه. اگر جست می گویند سرب پخته است و آن را آهسته آهسته در ظرفی به نام « چیقاوان» که دو دسته چوبی می‌گذارند تا خنک شود.

۵ـ مس سوخته

مقداری مس ( دَم قیچی) را بر خاکستر پیرامون آتش کوره می ریزند تا بسوزد. از سوختن آن، ماده ای مانند خاکستر به دست می آید که « مس سوخته» نامیده می شود.

۶ـ لاجورد

مقداری لاجورد طبیعی را ( که آن را لاجورد خارجی می نامند) بر سنگی می‌ریزند و سپس سنگ دیگری می سایند و کم کم آب به آن می افزایند تا به صورت آبگون در آید.

۷ـ پستاهی

دو من شیشه ، دو من سرب پخته و یک من سنگ سفید را درهم می کنند و آن را در دستگاهی به نام اسیاب بیرون می آید سفید چرکین است و آن را یک « معیار» یا یک « پستاهی» می نامند.

ساختن رنگ سبز

۱۸۰ مثقال لاجورد در هم و در آسیاب آمیخته و نرم میکنند. ماده آبگونی که به دست می آید رنگ سبزی است که می خواهند ولی در این هنگام سفید و چرکین است و سبزی ان پس از پخته شدن سفال در کوره پدیدار می شود. این آبگون را از کنان می گذارنند تا برای رنگ آمیزی آماده شود.

رنگ زرد

دومن سنگ سفید و دو من سرب پخته را باهم می آمیزند و در « توا» می‌ریزند وآن را در کوره می گذارند تا به صورت خمیر در آید. سپس آن را با سیخی از « توا» بیرون می آورند و در ظرف پر از آبی می ریزند. چون این آب سرد وآن خمیر داغ است به زودی خمیر در آب به صورت ماده ای خشک و پوک در می آید که آن را می کوبند در آسیاب با آب نرم و آبگون می کنند و از کتان می‌گذارنند.

رنگ قهوه ای

یک پستاهی و نیم من « ملغ»(۲) کویبده در آسیاب می ریزند و با افزودن آب، آبگونی درست می کنند و سپس آن را از کتان می گذرانند. اگر « ملغ» بیش از نیم من باشد رنگ سیاه، و اگر کمتر باشد رنگ سرکه ای از آن به دست می آید.

رنگ لاجوردی

هشت من سرب پخته و یک من قلع را در کوره آب می کنند و می گذارند سرد شود و سپس آن را می کوبند و دو من از این کوبیده را با یک من سنگ سفید و دومن شیشه و ۳۶ مثقال لاجورد می آمیزند و با آب در آسیاب نرم می کنند و آن را از کتان می‌گذرانند

 

طریقه رنگ آمیزی درب چوبی

رنگ آمیزی درب چوبی به دلایل مختلفی صورت میگیرد از جمله : خرابی درب ، از بین بردن معایب آن ، جلوگیری از نفوذ حشرات موذی و … اما موضوعی که بسیار مهم و قابل توجه می باشد  انتخاب رنگ مناسب و چگونگی رنگ آمیزی درب چوبی می باشد.
رنگ آمیزی درب های چوبی، بسته به نوع رنگ آمیزی انتخاب می‌شود برای مثال اگر چوبی که می‌خواهیم رنگ کنیم خوش نقش باشد و بخواهیم نقوش آن حفظ شود  باید از رنگ‌های روشن که زیر آن دیده می‌شود استفاده کرد و اگر بخواهیم چوبی که نقوش جالبی ندارد و بتونه هم شده است را رنگ کنیم باید از رنگ‌هایی استفاده کنیم که سطح کار  بپوشانند که زیر کار دیده نشود .توجه به نوع چیدمان ومعماری داخلی منزل برای رنگ آمیزی درب چوبی نیز حائز اهمیت می باشد. کاربرد رنگهای گرم و تند و فرمهای با برشهای تند و تیز باعث ایجاد آزار واذیت بصری در افراد می شوند  در فضاهای داخل منزل باید سعی شود تا از  رنگهای خیلی گرم به مقدار زیاد استفاده نشود. معمولاً برای چیدمان داخلی از رنگ های ملایم استفاده می شود. وقتی رنگهای سرد و گرم را درکنار هم قرار می دهیم این توازن  در دید بصری به خوبی نمایان می شود. به همین دلیل برای  از بین بردن فاصله  بین رنگهای گرم و سرد احتیاج به یک رابطی داریم تا احساس ملایم تری بوجود آید .

اعمال قبل از رنگ آمیزی درب های چوبی

بتونه کاری درب چوبی

ابتدا باید سطوح درب چوب را بتونه کاری کنیم . انتخاب بتونه مهم است و بستگی به نوع رنگی که استفاده می‌کنیم دارد . بتونه کاری سبب میشود تمام  ترک‌های سطحی  درب چوبی پر شود و سطحی صاف و هموار را بوجود آورد .

سنباده زنی درب چوبی

در این قسمت بتونه هایی که به چوب زده‌ایم را سنباده می‌زنیم تا به سطح چوب برسیم . دلیل این کار  در واقع هدف از سنباده زنی درب چوبی است که  روی سطح چوب بتونه‌ای باقی نماند ، چون باعث افزایش اندازه قطعه چوبی می‌شود .

رنگ زدن درب چوبی

رنگ آمیزی درب چوبی با  انواع وسایل ( قلمو ، پارچه پرزدار و … )  انجام می‌شود . این قسمت  باید به دقت انجام شود و نباید به یک قسمت آنقدر رنگ بزنیم که شرّه کند و در قسمتی کمتر رنگ بزنیم که زیر رنگ دیده شود . معمولاً رنگ را در دو نوع نوبت ( دو دست ) به قطعه چوب می‌زنند . دست اول برای رنگ‌آمیزی کلی کار و دست دوم نیز که به کل زده می‌شود کاستی‌های رنگ را در قسمت‌های مختلف برطرف می‌کند .

 

 

آموزش رنگ کاری چوب: مقدمه

یکی از بهترین راه ها برای آموزش رنگ کاری چوب، انتقال تجربه کار با انواع رنگ ها و چوب ها است. با این روش می توانید به اطلاعات بسیار مفیدی دست پیدا کنید که ما در وودیانو طی سالیان زیاد و کسب تجربه و گاها با صرف هزینه های بسیار بدست آورده ایم؛ و خوشحالیم که امروز می توانیم تمام این اطلاعات ارزشمند را با شما همراهان و مخاطبین عزیز وب سایت وودیانو به اشتراک بگذاریم تا بدین شکل سهمی هر چند اندک در ارتقای سطح علمی علاقمندان به حوزه هنرهای چوبی در کشور داشته باشیم. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع روش های رنگ کاری، انواع رنگ های قابل اجرا برای چوب، انواع چوب ها و ابزار و متریال مورد نیاز برای رنگ آمیزی چوب آشنا کنیم؛ بدین ترتیب با استفاده از این تجربیات و آشنایی با موارد اشاره شده و با تمرین زیاد می توانید به خلق ایده های نو بپردازید.

 

 

در این مطلب انواع رنگ های چوب بررسی می شوند. رنگ هایی مانند: کیلر، سیلر، نیم پلی استر، تمام پلی استر، پلی استر پوست و پولیش، لاک الکل، روغن جلا، رنگ های گیاهی یا همان روغن های گیاهی مخصوص چوب، روغن الیف، اسپری های رنگ، رنگ های اکرلیک، انواع آستری های روغنی، شاپان، جوهر چوب، رنگ خودرو برای چوب، حلال های رنگ ها، کیلرهای دوقلو، کیلر پلی اورتان، رنگ های مخصوص پارکت، رنگ های مخصوص ظروف غذایی و رنگ های سالم و بی ضرر برای اسباب بازی کودکان.

 

آموزش رنگ کاری چوب

همچنین در این مطلب انواع تکنیک های رنگکاری چوب نیز بیان می شود تا به این ترتیب با روش های اجرای انواع رنگ ها هم آشنا شوید؛ مواردی مانند: نحوه اجرای انواع رنگ ها، رنگ کردن مبلمان، ترمیم رنگ های قدیمی، ساخت آستری فندقی، گردویی و طلایی، ترمیم اولیه چوب، مرحله پرداخت یا سمباده کاری (یا همان سنباده کاری)، پولیش کاری، رنگ درب چوبی، تغییر رنگ سازه های قدیمی، تفاوت سیلر و کیلر، مقایسه انواع رنگ ها، استفاده از رزین اپوکسی، لکه گیری چوب، روش کار ابزار رنگ کاری، رنگ آمیزی با قلمو و غیره.

 

 

آموزش رنگ کاری چوب

در این مطلب در چهار بخش کلی به طور مفصل آموزش رنگ کاری چوب را مورد بررسی قرار می دهیم:

۱- شرح کامل رنگ کاری چوب از صفر تا صد

۲- ابزار های مورد نیاز برای آماده سازی، پرداخت و رنگ کاری

۳- انواع متریال مصرفی و قلق های رنگ کاری آن ها

۴- نکات ایمنی و بهداشت فردی

۱- شرح کامل رنگ کاری چوب از صفر تا صد:

در این بخش به ترتیب به مباحث زیر می پردازیم:

۱-۱- آماده سازی اولیه

۱-۲- انواع آستری و همرنگی و روش های اجرا

۱-۳- انواع حلال های مورد نیاز

۱-۴- انواع رنگ های نهایی و روش اجرای آن

۱-۱- آماده سازی اولیه:

مرحله آماده سازی اولیه خود شامل موارد زیر است که به آن خواهیم پرداخت:

۱-۱-۱- تعمیرات

۱-۱-۲- پرداخت اولیه

۱-۱-۳- بتونه کاری

۱-۱-۴- پرداخت ثانویه یا اصلی

۱-۲- آغاز مرحله رنگ کاری چوب:

۱-۲-۱- آماده سازی محیط برای رنگ کاری چوب

۱-۲-۲- ابزارهای مورد نیاز برای اعمال رنگ بر روی چوب

۱-۲-۳- رنگ روغنی مورد استفاده برای رنگ کاری چوب

۱-۲-۴- رنگ فوری مورد استفاده بر روی چوب

۱-۲-۵- آستری های فوری برای رنگ کاری چوب

۱-۲-۶- دلیل استفاده از سیلر بر روی سطح برای رنگ کاری چوب

۱-۲-۷- دلیل استفاده از کیلر بر روی سطح برای رنگ کاری چوب

۱-۲-۸- استفاده از نیم پلی استر و تمام پلی استر در رنگ کاری چوب

۱-۲-۹- استفاده از پلی استر پوست و پولیش در رنگ کاری چوب

۱-۳- اجرای عملیات رنگ کاری چوب

۱-۳-۱- مرحله پرداخت و پولیش کاری سطح چوب

۱-۱- آماده سازی اولیه:

۱-۱-۱- تعمیرات:

برگرداندن فرورفتگی ها با استفاده از گرما:

برای رنگ کردن یک سازه چوبی قبل از هرکاری باید تمامی قسمت های کار بررسی شود و معایب بزرگ و خرابی های آن ترمیم گردد. همیشه در حین کار این اتفاق پیش می آید که در اثر برخورد یک جسم سخت با چوب فرورفتگی هایی در چوب ایجاد می شود. این معایب می‌تواند جای یک چکش یا لهیدگی در اثر زمین خوردن قطعه باشد. چنین اتفاقی در مراحل نهایی کار بسیار دردناک و نا امید کننده است! اما با یک ترفند ساده می توان به راحتی این مشکل را حل کرد و مراحل رنگ کاری را ادامه داد! شاید برایتان جالب باشد که ما در وودیانو به کمک اتوی لباس آن را ترمیم می کنیم!

 

برای از بین بردن فرورفتگی ها یا لهیدگی ها به یک لیوان آب و یک منبع حرارتی نیاز است. فقط کافی است مقداری آب روی محل خرابی ریخته شود و بعد از چند ثانیه که آب به قسمت فرو رفته نفوذ کرد یک اتوی داغ روی آن گذاشته شود. انجام این کار سبب می شود که در ناحیه له شده، آب به سرعت تبخیر شده و باعث باز شدن الیاف آن قسمت شود. این فرآیند باعث برگشت قسمت له شده به بیرون می گردد. به این ترتیب سطح کار تا حد مطلوبی صاف می شود.

ابرواژه ها : رنگ کاری رنگ کاری چوب رنگکاری چوب رنگ کاری مبل رنگ کاری درب رنگ کاری کابینت رنگ کاری دیوار رنگ کاری انواع چوب رنگ کاری انواع مبل رنگ کاری مبلمان رنگ کاری مبل استیلخدمات رنگ کاری خدمات رنگ چوب تعمیرات چوب تعمیرات انواع چوب رنگ کاری چوب روسی رنگ کاری چوب راش تعمیرات رنگ چوب رنگ کاری چوب رنگکاری چوب انواع رنگ چوب آموزش رنگ آمیزی چوب چگونه چوب را رنگ کنیم رنگ های مناسب برای چوب بتونه کاری چوب رنگ مناسب برای چوب رنگ مخصوص چوب رنگ ضد آب برای چوب ورق کاری مبلمان ورق طلای مبلمان ورق کاری مبل استیل طلا کوب روی چوب ورق طلای ترک ورق طلای آلمان ورق طلای ایتالیا ورق طلای چینی

آموزش رنگ کاری چوب: مقدمه

یکی از بهترین راه ها برای آموزش رنگ کاری چوب، انتقال تجربه کار با انواع رنگ ها و چوب ها است. با این روش می توانید به اطلاعات بسیار مفیدی دست پیدا کنید که ما در وودیانو طی سالیان زیاد و کسب تجربه و گاها با صرف هزینه های بسیار بدست آورده ایم؛ و خوشحالیم که امروز می توانیم تمام این اطلاعات ارزشمند را با شما همراهان و مخاطبین عزیز وب سایت وودیانو به اشتراک بگذاریم تا بدین شکل سهمی هر چند اندک در ارتقای سطح علمی علاقمندان به حوزه هنرهای چوبی در کشور داشته باشیم. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع روش های رنگ کاری، انواع رنگ های قابل اجرا برای چوب، انواع چوب ها و ابزار و متریال مورد نیاز برای رنگ آمیزی چوب آشنا کنیم؛ بدین ترتیب با استفاده از این تجربیات و آشنایی با موارد اشاره شده و با تمرین زیاد می توانید به خلق ایده های نو بپردازید.

در این مطلب انواع رنگ های چوب بررسی می شوند. رنگ هایی مانند: کیلر، سیلر، نیم پلی استر، تمام پلی استر، پلی استر پوست و پولیش، لاک الکل، روغن جلا، رنگ های گیاهی یا همان روغن های گیاهی مخصوص چوب، روغن الیف، اسپری های رنگ، رنگ های اکرلیک، انواع آستری های روغنی، شاپان، جوهر چوب، رنگ خودرو برای چوب، حلال های رنگ ها، کیلرهای دوقلو، کیلر پلی اورتان، رنگ های مخصوص پارکت، رنگ های مخصوص ظروف غذایی و رنگ های سالم و بی ضرر برای اسباب بازی کودکان.

همچنین در این مطلب انواع تکنیک های رنگکاری چوب نیز بیان می شود تا به این ترتیب با روش های اجرای انواع رنگ ها هم آشنا شوید؛ مواردی مانند: نحوه اجرای انواع رنگ ها، رنگ کردن مبلمان، ترمیم رنگ های قدیمی، ساخت آستری فندقی، گردویی و طلایی، ترمیم اولیه چوب، مرحله پرداخت یا سمباده کاری (یا همان سنباده کاری)، پولیش کاری، رنگ درب چوبی، تغییر رنگ سازه های قدیمی، تفاوت سیلر و کیلر، مقایسه انواع رنگ ها، استفاده از رزین اپوکسی، لکه گیری چوب، روش کار ابزار رنگ کاری، رنگ آمیزی با قلمو و غیره.

در این مطلب در چهار بخش کلی به طور مفصل آموزش رنگ کاری چوب را مورد بررسی قرار می دهیم:

۱- شرح کامل رنگ کاری چوب از صفر تا صد

۲- ابزار های مورد نیاز برای آماده سازی، پرداخت و رنگ کاری

۳- انواع متریال مصرفی و قلق های رنگ کاری آن ها

۴- نکات ایمنی و بهداشت فردی

۱- شرح کامل رنگ کاری چوب از صفر تا صد:

در این بخش به ترتیب به مباحث زیر می پردازیم:

۱- آماده سازی اولیه

۲- انواع آستری و همرنگی و روش های اجرا

۳- انواع حلال های مورد نیاز

۴-انواع رنگ های نهایی و روش اجرای آن

۱- آماده سازی اولیه:

مرحله آماده سازی اولیه خود شامل موارد زیر است که به آن خواهیم پرداخت:

تعمیرات

پرداخت اولیه

بتونه کاری

پرداخت ثانویه یا اصلی

آغاز مرحله رنگ کاری چوب:

آماده سازی محیط برای رنگ کاری چوب

ابزارهای مورد نیاز برای اعمال رنگ بر روی چوب

رنگ روغنی مورد استفاده برای رنگ کاری چوب

رنگ فوری مورد استفاده بر روی چوب

آستری های فوری برای رنگ کاری چوب

دلیل استفاده از سیلر بر روی سطح برای رنگ کاری چوب

دلیل استفاده از کیلر بر روی سطح برای رنگ کاری چوب

استفاده از نیم پلی استر و تمام پلی استر در رنگ کاری چوب

استفاده از پلی استر پوست و پولیش در رنگ کاری چوب

 اجرای عملیات رنگ کاری چوب

مرحله پرداخت و پولیش کاری سطح چوب

 آماده سازی اولیه:

تعمیرات:

برگرداندن فرورفتگی ها با استفاده از گرما:

برای رنگ کردن یک سازه چوبی قبل از هرکاری باید تمامی قسمت های کار بررسی شود و معایب بزرگ و خرابی های آن ترمیم گردد. همیشه در حین کار این اتفاق پیش می آید که در اثر برخورد یک جسم سخت با چوب فرورفتگی هایی در چوب ایجاد می شود. این معایب می‌تواند جای یک چکش یا لهیدگی در اثر زمین خوردن قطعه باشد. چنین اتفاقی در مراحل نهایی کار بسیار دردناک و نا امید کننده است! اما با یک ترفند ساده می توان به راحتی این مشکل را حل کرد و مراحل رنگ کاری را ادامه داد! شاید برایتان جالب باشد که ما در وودیانو به کمک اتوی لباس آن را ترمیم می کنیم!

برای از بین بردن فرورفتگی ها یا لهیدگی ها به یک لیوان آب و یک منبع حرارتی نیاز است. فقط کافی است مقداری آب روی محل خرابی ریخته شود و بعد از چند ثانیه که آب به قسمت فرو رفته نفوذ کرد یک اتوی داغ روی آن گذاشته شود. انجام این کار سبب می شود که در ناحیه له شده، آب به سرعت تبخیر شده و باعث باز شدن الیاف آن قسمت شود. این فرآیند باعث برگشت قسمت له شده به بیرون می گردد. به این ترتیب سطح کار تا حد مطلوبی صاف می شود.

اگر میزان لهیدگی کم بود، به جای ریختن آب می توان یک پارچه خیس را روی آن قرار داد و بعد از آن، اتو را روی محل خرابی گذاشت تا سطح آن صاف گردد. با این روش آب کمتری به داخل چوب وارد می شود و مشکلات ناشی از نفوذ آب به چوب به وجود نمی آید. این فرآیند اسپرینگ بک (Spring Back) یا همان برگشت ناشی از فشار نام دارد. در فرآیند مقاوم سازی چوب و تحقیقات مربوط به کاربردی کردن چوب، برای ساخت ستون از این روش استفاده می شود. ما در وودیانو این روش را کمی تغییر دادیم و همان طور که اشاره شد از خاصیت برگشت چوب برای ترمیم نواحی فرو رفته استفاده کردیم.

آموزش رنگ کاری چوب: مقدمه

یکی از بهترین راه ها برای آموزش رنگ کاری چوب، انتقال تجربه کار با انواع رنگ ها و چوب ها است. با این روش می توانید به اطلاعات بسیار مفیدی دست پیدا کنید که ما در وودیانو طی سالیان زیاد و کسب تجربه و گاها با صرف هزینه های بسیار بدست آورده ایم؛ و خوشحالیم که امروز می توانیم تمام این اطلاعات ارزشمند را با شما همراهان و مخاطبین عزیز وب سایت وودیانو به اشتراک بگذاریم تا بدین شکل سهمی هر چند اندک در ارتقای سطح علمی علاقمندان به حوزه هنرهای چوبی در کشور داشته باشیم. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع روش های رنگ کاری، انواع رنگ های قابل اجرا برای چوب، انواع چوب ها و ابزار و متریال مورد نیاز برای رنگ آمیزی چوب آشنا کنیم؛ بدین ترتیب با استفاده از این تجربیات و آشنایی با موارد اشاره شده و با تمرین زیاد می توانید به خلق ایده های نو بپردازید.

در این مطلب انواع رنگ های چوب بررسی می شوند. رنگ هایی مانند: کیلر، سیلر، نیم پلی استر، تمام پلی استر، پلی استر پوست و پولیش، لاک الکل، روغن جلا، رنگ های گیاهی یا همان روغن های گیاهی مخصوص چوب، روغن الیف، اسپری های رنگ، رنگ های اکرلیک، انواع آستری های روغنی، شاپان، جوهر چوب، رنگ خودرو برای چوب، حلال های رنگ ها، کیلرهای دوقلو، کیلر پلی اورتان، رنگ های مخصوص پارکت، رنگ های مخصوص ظروف غذایی و رنگ های سالم و بی ضرر برای اسباب بازی کودکان.

همچنین در این مطلب انواع تکنیک های رنگکاری چوب نیز بیان می شود تا به این ترتیب با روش های اجرای انواع رنگ ها هم آشنا شوید؛ مواردی مانند: نحوه اجرای انواع رنگ ها، رنگ کردن مبلمان، ترمیم رنگ های قدیمی، ساخت آستری فندقی، گردویی و طلایی، ترمیم اولیه چوب، مرحله پرداخت یا سمباده کاری (یا همان سنباده کاری)، پولیش کاری، رنگ درب چوبی، تغییر رنگ سازه های قدیمی، تفاوت سیلر و کیلر، مقایسه انواع رنگ ها، استفاده از رزین اپوکسی، لکه گیری چوب، روش کار ابزار رنگ کاری، رنگ آمیزی با قلمو و غیره.

در این مطلب در چهار بخش کلی به طور مفصل آموزش رنگ کاری چوب را مورد بررسی قرار می دهیم:

۱- شرح کامل رنگ کاری چوب از صفر تا صد

۲- ابزار های مورد نیاز برای آماده سازی، پرداخت و رنگ کاری

۳- انواع متریال مصرفی و قلق های رنگ کاری آن ها

۴- نکات ایمنی و بهداشت فردی

۱- شرح کامل رنگ کاری چوب از صفر تا صد:

در این بخش به ترتیب به مباحث زیر می پردازیم:

۱- آماده سازی اولیه

۲- انواع آستری و همرنگی و روش های اجرا

۳- انواع حلال های مورد نیاز

۴-انواع رنگ های نهایی و روش اجرای آن

۱- آماده سازی اولیه:

مرحله آماده سازی اولیه خود شامل موارد زیر است که به آن خواهیم پرداخت:

تعمیرات

پرداخت اولیه

بتونه کاری

پرداخت ثانویه یا اصلی

آغاز مرحله رنگ کاری چوب:

آماده سازی محیط برای رنگ کاری چوب

ابزارهای مورد نیاز برای اعمال رنگ بر روی چوب

رنگ روغنی مورد استفاده برای رنگ کاری چوب

رنگ فوری مورد استفاده بر روی چوب

آستری های فوری برای رنگ کاری چوب

دلیل استفاده از سیلر بر روی سطح برای رنگ کاری چوب

دلیل استفاده از کیلر بر روی سطح برای رنگ کاری چوب

استفاده از نیم پلی استر و تمام پلی استر در رنگ کاری چوب

استفاده از پلی استر پوست و پولیش در رنگ کاری چوب

 اجرای عملیات رنگ کاری چوب

مرحله پرداخت و پولیش کاری سطح چوب

 آماده سازی اولیه:

تعمیرات:

برگرداندن فرورفتگی ها با استفاده از گرما:

برای رنگ کردن یک سازه چوبی قبل از هرکاری باید تمامی قسمت های کار بررسی شود و معایب بزرگ و خرابی های آن ترمیم گردد. همیشه در حین کار این اتفاق پیش می آید که در اثر برخورد یک جسم سخت با چوب فرورفتگی هایی در چوب ایجاد می شود. این معایب می‌تواند جای یک چکش یا لهیدگی در اثر زمین خوردن قطعه باشد. چنین اتفاقی در مراحل نهایی کار بسیار دردناک و نا امید کننده است! اما با یک ترفند ساده می توان به راحتی این مشکل را حل کرد و مراحل رنگ کاری را ادامه داد! شاید برایتان جالب باشد که ما در وودیانو به کمک اتوی لباس آن را ترمیم می کنیم!

برای از بین بردن فرورفتگی ها یا لهیدگی ها به یک لیوان آب و یک منبع حرارتی نیاز است. فقط کافی است مقداری آب روی محل خرابی ریخته شود و بعد از چند ثانیه که آب به قسمت فرو رفته نفوذ کرد یک اتوی داغ روی آن گذاشته شود. انجام این کار سبب می شود که در ناحیه له شده، آب به سرعت تبخیر شده و باعث باز شدن الیاف آن قسمت شود. این فرآیند باعث برگشت قسمت له شده به بیرون می گردد. به این ترتیب سطح کار تا حد مطلوبی صاف می شود.

اگر میزان لهیدگی کم بود، به جای ریختن آب می توان یک پارچه خیس را روی آن قرار داد و بعد از آن، اتو را روی محل خرابی گذاشت تا سطح آن صاف گردد. با این روش آب کمتری به داخل چوب وارد می شود و مشکلات ناشی از نفوذ آب به چوب به وجود نمی آید. این فرآیند اسپرینگ بک (Spring Back) یا همان برگشت ناشی از فشار نام دارد. در فرآیند مقاوم سازی چوب و تحقیقات مربوط به کاربردی کردن چوب، برای ساخت ستون از این روش استفاده می شود. ما در وودیانو این روش را کمی تغییر دادیم و همان طور که اشاره شد از خاصیت برگشت چوب برای ترمیم نواحی فرو رفته استفاده کردیم.